Vše o kodeku Xvid, a jeho nastaveních

Co je to Xvid?

Xvid je video kodek, který umožňuje uživateli přehrávat video. Kodek je vlastně program který kóduje / dekóduje digitální video obraz. Kódováním (komprimací) videa můžeme snížit datový tok (např. Mb/s) videa a tím se tedy sníží i celková velikost souboru. Při příliš vysoké komprimaci videa může dojít k projevení negativních vad v obraze -> pixalizaci (rozkostičkovaní obrazu).

Kodeky  můžeme brát jako něco jako formát zip s tím rozdílem, že xvid používá ztrátovou kompresi.  Při ztrátové kompresi se nenávratně ztratí původní data a nelze video obnovit. V praxi to znamená že při každé upravě videa nám klesá kvalita obrazu kterou nelze obnovit do původního stavu.

Tento kodek nevyžaduje nejnovější hardware v zařízeních, ve kterých má být video přehráváno. Právě jeho malá zátěž na hardware zařízení a vysoká komprese videa, při které je obraz stále kvalitní, mu pomohla rozšířit se po světě.

Funce kodeku Xvid

Xvid vychází z MPEG-4 a aplikoval z něj řadu funkcí, které jsou popsány níže v tabulce. MPEG-4 je standart metoda definujících kompresi a způsob uložení zvukových a obrazových dat.

 


 

Obecná nastavení

Profil

Pokud nechcete zdlouhavě nastavovat parametry enkódování (konverze), můžete použít z jeden z přednastavených profilů.

Motion search algorithm / Algoritmus vyhledávání pohybu

the motion search algorithm neboli česky algoritmus pro vyhodnocování pohybu se pokouší nalézt pohybový rozdíl v obvyklé barevné oblasti a minimalizovat tak rozdíl mezi referenčním (klíčový snímek) – kódovaným snímkem. Jestliže je algoritmus pro vyhodnocování pohybu (VHQ) aktivní,  Xvid použije frekvenční oblast (DCT),  která minimalizuje nejen prostorový rozdíl, ale také zakódovanou délku bloku.

motion estimation quality / kvalita odhadu pohybu

 Touto volbou můžeme nastavit kvalitu odhadu vyhodnocování pohybu. Obecně platí že čím vyšší hodnota, tím bude kvalitněji vyhodnocen pohyb a zvýší se komprese videa. Vysoká komprese negativně zatěžuje procesor, ale snižuje nám bitrate (datový tok/s) a tím zvyšuje kvalitu obrazu při nízkém datovém toku (hlavně v rychlých scénách). Dopořučuji používat vysokou přesnost vyhodnocování pohybu (volba 5 a 6) pro nízký datový tok například: cca 1280 x 800 bitrate pod 1800 kbps. Pro realtime kodování doporučuji volby (1-2).  Celkově pak máte na výběr ze 6 voleb (1-6). V media coderu je standardně nastavena volba – 6.

 quantitizer type / typ kvantizéru

 Velmi jednoduše řečeno kvantizace určuje způsob jak ořezat detaily.  Při vyšších datových tocích zjistíte (bitrate), že MPEG ponechává v obrazu více detailů oproti H.263. Naopak při nižším datovém toku je vhodnější H.263. ten obraz vyhladí a díky tomu bude výsledné video vypadat stále dobře.

greyscale / odstíny šedé

 Jak už název napovídá xvid bude konvertovat video v odstínů šedé a to bohužel nijak neurychlí konvertování videa a ani nikterak nezmenší výstupní velikost videa.

quarter pixel precision / Přesnost na čtvrt pixelu

 MPEG-4 (xvid, divx a atd.) má standardně nastavenou přesnost vyhledávaní pohybu na půl pixelu. Funkce quarter pixel precision nám dovolí nastavit vyhledávaní na čvrt pixelu a to tedy vede „většinou“ k ostřejšímu obrazu na úkor vysokého datového toku. Né vždy je tato volba výhodná proto je lepší vyzkoušet zda-li její aktivace stojí zato.

  Global Motion Compensation / GMC

 Xvid vygeneruje pomocné snímky takzvané (GMC-snímky), které se hodí k otáčení a přiblizování obrazu. GMC (Global Motion Compensation) rozděluje snímek na makrobloky  ( čtverce). Části pohybu v makrobloku se nazývají vektory pohybu, ty jsou určovány podle klasické souřadnice X Y  (dvou-dimenzionální hodnoty). Většinou  má každý makroblok svůj vlastní vektor pohybu u GMC jak už název napovídá GLOBAL mají všechny makrobloky společné vektory pohybu.
 Postupně budu přinášet další informace. Poslední změna 21.7.2012

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Translate »